تبلیغات
فیزیوتراپی - مطالب مهر 1394

فیزیوتراپی در بیماران هموفیلی

یکشنبه 26 مهر 1394 12:34 ق.ظنویسنده : فیزیوتراپیست عادل سلیمانی

 

فیزیوتراپی در بیماران هموفیلی

هموفیلی یک بیماری ارثی است که به علت عدم وجود یک ژن خاص در بدن ایجاد می‌شود و افراد مبتلا به هموفیلی نمی‌توانند پروتئین خاصی را که در جریان خون وجود دارد و موجب انعقاد خون می‌شود بسازند. در نتیجه، این بیماران به‌دنبال ضربه به‌راحتی دچار خونریزی می‌شوند و خونریزی آنها هم به راحتی متوقف نمی‌شود.

 

 بهترین و موثرترین راه برای کاهش بروز عوارض ذکر شده پیشگیری از ایجاد خونریزی مفصلی است و بهترین راه آن استفاده از فاکتورهای خونی است. استفاده از فاکتور‌های خونی یعنی همان پروتئین‌هایی که بدن فاقد آن است، در واقع نوعی درمان جایگزینی است. با این کار بدن به میزان کافی فاکتورهای انعقادی خواهد داشت تا بتواند مانع از خونریزی شود.

 

 با این حال اگر به هر دلیلی خونریزی مفصلی ایجاد شد با انجام اقداماتی می‌توان شدت آسیب‌های احتمالی را کم کنیم از جمله استراحت و حرکت ندادن اندام موجب قطع خونریزی می‌شود و بالا نگه داشتن اندام موجب می‌شود تا فشار خون در اندام کم شود و خونریزی هم کاهش یاب. این کار همچنین به جذب خونریزی کمک می‌کند و با سرد کردن و کمپرس مفصل می‌توان به کاهش ادامه خونریزی کمک کرد.

 

 مکانیسم آسیب مفصل و اندام در بیماران هموفیلی به گونه ای است که با هر بار خونریزی در مفصل و بازجذب آن، سلول‌های ناخواسته جدیدی در کپسول مفصلی رشد می‌کند که موجب کم شدن خاصیت انعطاف پذیری آن می‌شوند. در نتیجه به‌تدریج کپسول مفصلی کوچک و جمع و غیر قابل انعطاف می‌شود و به‌دنبال آن مفصل دچار خشکی و محدودیت حرکتی می‌شود، بنابراین به‌تدریج و با کاهش دامنه حرکتی در مفصل عضلات اندام هم ضعیف می‌شوند و بعد از مدتی با افزایش تخریب در غضروف مفصلی، بیمار دچار درد مفصل می‌شود.

 

 براین اساس درد در ابتدا فقط در حین فعالیت‌های بدنی است ولی با شدید شدن بیماری ممکن است در حالت استراحت هم وجود داشته باشد و استخوان‌های اندام بیمار به‌تدریج دچار کاهش تراکم و پوکی می‌شوند و تمام بیماران مبتلا به هموفیلی که دچار خونریزی‌های مکرر مفصلی می‌شوند مشکلات ذکر شده را کما بیش در مفاصل زانو، مچ پا یا آرنج خود دارند. بنابراین هر چه سن بیمار بالاتر می‌رود و دفعات خونریزی‌ها بیشتر می‌شود مشکلات ذکر شده هم شدیدتر می‌شوند.

 

 بیماران مبتلا به هموفیلی که با درمان جایگزینی مناسب و استفاده از فاکتورهای خونی مانع از خونریزی مفصلی می‌شوند این مشکلات مفصلی را نخواهند داشت. همانطور که گفته شد مفاصل لولایی مانند زانو، مچ پا و آرنج بیشتر دچار خونریزی مفصلی و عوارض ناشی از آن می‌شوند در حالیکه احتمال این مشکلات در مفاصل گوی و کاسه ای مانند مفصل ران و شانه کمتر است.

 

 روش‌های کاهش عوارض مفصلی در بیماران هموفیلی اهمیت استفاده از درمان‌های فیزیوتراپی در این بیماران است به گونه ای است که فیزیوتراپی در بیماران هموفیلی منجر به سرعت بخشیدن به روند ترمیم بافت‌های آسیب دیده، کاهش تعداد دوره‌های خونریزی، جلوگیری از تخریب مفصل در اثر خونریزی‌های مکرر و بهبود کیفیت زندگی بیماران هموفیلی می شود.

 

 بیماران هموفیلی، بعد از خونریزی نیازمند بازتوانی مفاصل و ماهیچه‌ها هستند و فیزیوتراپیست، با کاهش درد و سفتی مفاصل، افزایش انعطاف پذیری ماهیچه و بافت نرم و افزایش تعادل فرد، به آنان کمک می‌کند، فیزیوتراپی افراد هموفیلی، شامل الکتروتراپی، تمرین درمانی و آب درمانی است و همچنین الکتروتراپی که موجب کاهش التهاب و گرفتگی‌های عضلانی و کاهش درد به منظور آماده سازی برای متحرک سازی مفصل می‌شود

 

 همچنین تمرین درمانی، موجب افزایش قدرت تحمل درد، جلوگیری از لاغری عضلانی، پیشگیری از پوکی استخوان و جلوگیری از ایجاد مشکلات مفصلی – عضلانی، در این دسته از بیماران می شود

مسول بخش فیزیوتراپی مرکز درمان جامع هموفیلی ایران

فیزیوتراپیست  ویدا مرزبان

کانال رسمی فیزیوتراپی ایران


برچسب ها: هموفیلی ، فیزیوتراپی ، مفصل ،
آخرین ویرایش: یکشنبه 26 مهر 1394 01:05 ق.ظ

 

شبکه عمومی فیزیوتراپی ایران

چهارشنبه 15 مهر 1394 04:37 ب.ظنویسنده : فیزیوتراپیست عادل سلیمانی

 
تاحالا شده درد بیاد سراغتون و ندونین باید چکار کنین و رو آورده باشین؟؟
به قرص های مسکن؟؟
امپول های ضد درد؟؟
و گاها جراحی های سخت؟؟

تاحالا شده ناگهانی کمر ,گردن , شونه ویا زانوتون درد بگیره و ندونین چکار کنین ؟؟
یا یه وقتایی جایی از بدنتون دردی داشته , خوب شده الان دوباره دردها شروع شدن ؟؟
شندین میگن رباط صلیبی پام پاره شده ؟؟
مینیسک
دیسک کمر و گردن
گردن درد ها شدید
 مشکلات شونه
ارنج ،و مچ دست
و خیلی درد های دیگه ؟؟
یا یه وقتایی یکی از نزدیکامون سکته مغزی کرده یه طرف بدنش لمس شده ؟؟
شندین میگن رفتیم دکتر ، بهم نسخه فیزیوتراپی داده ؟؟
واسه این مشکلات باید چکار کنیم؟؟

تو کانال @physiolife به جواب خیلی از سوالاتون میرسین و هم برای پیشگیری از درد ها روش هایی رو یادمیگیرین

پس....
 برای استفاده از این پیج علمی زودتر به ما به پیوندید
telegram.me/physiolife
لطفا در گروپ های دیگرتان نیز منتشر کنید
از همکاری شما سپاسگزاریم

برچسب ها: فیزیوتراپی ، درمان ، درد ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 15 مهر 1394 04:51 ب.ظ

 

حمام متضاد

پنجشنبه 9 مهر 1394 01:10 ق.ظنویسنده : فیزیوتراپیست عادل سلیمانی

 

حمام متضاد (contrast bath)

حمام متضاد (حمام کنتراست) یکی از روشهای آبدرمانی (هیدروتراپی) در فیزیوتراپی میباشد که به علت استفاده از دو محیط با آب گرم و سرد به عنوان حمام متضاد تعریف شده است.

این روش فیزیوتراپی از طریق گشاد (وازودیلیشن) و تنگ کردن ( وازوکانستریکشن) عروق باعث بهبود تخلیه خون و لنف ناحیه مورد درمان به کار برده شده میشود و از این طریق در کاهش تورم (ادم) مفید میباشد. همچنین با تحریک متناوب گیرنده های گرما و سرما از طریق مکانیسم خاصی باعث تسکین درد میشود.

حمام متضاد در مواردی مانند تورم (ادم) مزمن یا بعد از مرحله حاد ضربه ها (تروما) , کشیدگی رباط ها (اسپرین لیگامنت) , التهاب تاندون ها (تاندونیت) , کشیدگی عضلات (استرین) و برخی دردهای عصبی اندام ها که همراه تورم , درد و حساس شدن اندام (RSD) است کاربرد دارد.

روش استفاده:

روش استفاده را با یک مثال توضیح می دهیم.اگر به عنوان مثال مشکل در ناحیه دست تان است دو تشت آب , یکی آب گرم (45-40 درجه) و دیگری آب سرد (18-10 درجه) آماده کنید. ابتدا با آب گرم شروع کرده و دست خود را داخل آب گرم فرو کنید و به مدت 4-3 دقیقه نگه دارید , بعد از آن دست خود را خارج کرده و در آب سرد فرو کنید و یک دقیقه نگه دارید. 6 مرتبه این کار را انجام دهید.دقت کنید که حمام متضاد را با آب گرم شروع کرده و با آب گرم نیز به پایان برسانید که در مثال ما باید 7 مرتبه آب گرم و 6 مرتبه آب سرد استفاده شود. در پایان نیز حتما دست خود را با حوله کاملا خشک کنید.

بهتر است جهت استفاده از این روش در بیماری ها مختلف و نحوه استفاده صحیح آن با توجه به شرایط بدنی خود با یک فیزیوتراپیست مشورت کنید.

 

            تهیه و تنظیم:  فیزیوتراپیست عادل سلیمانی


برچسب ها: تورم ، درد ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 15 مهر 1394 04:26 ب.ظ